Informujemy, iż w dniach od 19 do 21 lutego 2025 roku odbędzie się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (w ramach limitu podstawowego) na dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.
Wnioski można składać:
- w formie papierowej (osobiście, drogą pocztową - decyduje data nadania w polskiej placówce pocztowej),
- w formie elektronicznej wysyłając przez Platformę Usług Elektronicznych Publicznych Służb Zatrudnienia - praca.gov.pl
Instrukcja założenia konta użytkownika w praca.gov.pl oraz weryfikacja konta
Instrukcja składania wniosku
Wnioski złożone poza wskazanym terminem naboru nie będą podlegać rozpatrzeniu.
Mając na uwadze sprawną obsługę wniosków, uprzejmie prosimy, by w przypadku ubiegania się o kilka form kształcenia ustawicznego (np. kilka różnych szkoleń) wnioskować o każdą z nich na odrębnym formularzu wniosku – składając każdorazowo komplet wymaganej dokumentacji. Pozwoli to na rozliczanie wydatkowania środków bezpośrednio po ukończeniu danego kształcenia ustawicznego i znacznie przyśpieszy wypłatę wsparcia.
W ramach środków KFS wskazane we wniosku działania, dotyczące limitu podstawowego, powinny rozpocząć się nie wcześniej niż 24.03.2025 r. i nie później niż 15.07.2025 r.
Wskazane we wniosku kwoty za kształcenie ustawiczne nie mogą zawierać podatku od towarów i usług VAT - nabyta przez Pracodawcę usługa szkoleniowa finansowana w ramach KFS podlega zwolnieniu z VAT, w przypadku gdy ma charakter usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego i jest finansowana ze środków publicznych w co najmniej 70% - § 3 ust.1 pkt 14 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz.U. z 2023 r., poz. 955).
Środki będą przyznawane zgodnie z „Zasadami finansowania kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w ramach KFS w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie w 2025r.", z którymi pracodawca jest obligatoryjnie zobowiązany zapoznać się przed przystąpieniem do wypełniania wniosku.
O pomoc mogą ubiegać się pracodawcy, których wnioski spełniają wymagania przynajmniej jednego z priorytetów Ministra właściwego ds. pracy:
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
- Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
- Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
- Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
- Rozwój umiejętności cyfrowych.
- Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
W ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego pracodawca może uzyskać finansowanie następujących działań:
- Określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS.
- Kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą.
- Egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych.
- Badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu.
- Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Do wniosku Pracodawca ma obowiązek dołączyć wszystkie poniższe załączniki:
- Zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art.37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (t.j. Dz.U.2023.r. poz. 702).
- Informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawyz dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
- Kopię dokumentu, która będzie stanowiła załącznik do wniosku, potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej np. kserokopię statutu w przypadku: stowarzyszenia, fundacji czy spółdzielni lub inne dokumenty (właściwe np. dla jednostek budżetowych, szkół, przedszkoli).
- Program kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu.
- Wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.
Brak ww. załączników skutkować będzie pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia, o czym Pracodawca zostanie poinformowany na piśmie.
Pracodawca (lub osoba upoważniona do reprezentowania pracodawcy - pełnomocnik), zobowiązany jest do opatrzenia stosownym podpisem zarówno wniosku, jak i każdego z załączników z osobna – dotyczy to zarówno wniosków składanych papierowo, jak i elektronicznie.
Przy rozpatrywaniu wniosków PUP w Rzeszowie uwzględnia w szczególności:
- Zgodność dofinansowywanych działań z jednym z ustalonych priorytetów wydatkowania środków KFS na dany rok.
- Zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy.
- Koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku.
- Posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego.
- W przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego.
- Plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS lub w przypadku samego pracodawcy - o planach co do działania firmy w przyszłości.
- Możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem przyznanego limitu środków.
Kwota środków w ramach limitu podstawowego Krajowego Funduszu Szkoleniowego, przyznana decyzją Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie na 2025 rok wynosi 1 857 000,00 zł.
W przypadku dużego zainteresowania pracodawców uzyskaniem wsparcia z KFS, wykraczającego poza przyznany limit środków, przy ocenie wniosków brane będą pod uwagę dodatkowe kryteria wskazane we wniosku – w części oceny merytorycznej.
Ponadto Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie zastrzega sobie prawo do negocjacji z Wnioskodawcami, celem określenia warunków częściowego wsparcia.
Dnia 14.02.2025r. – o godz. 8.00 zostanie przeprowadzone spotkanie on-line, podczas którego zostaną omówione zasady ubiegania się o wsparcie finansowe ze środków KFS na 2025 rok, w oparciu o kierunkowe wytyczne dla urzędów pracy – określone przez właściwego ministra oraz istotne kwestie dotyczące wypełnienia wniosku.
W przypadku jakichkolwiek pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji pod nr tel. :
17 25-00-239, 17 25-00-244, 17 25-00-248
Wyjaśnienia do stosowania priorytetów wydatkowania środków w ramach limitu podstawowego KFS na 2025r. dostępne są w załączniku nr 1.
Aktualne wzory dokumentów dostępne są w zakładce Dokumenty do pobrania