Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Print Drukuj
Logo Ministra Rodziny i Polityki społecznej





Aktywizacja zawodowa bezrobotnych wspierana jest ze środków rezerwy Funduszu Pracy, będącej w dyspozycji Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

W dniach 11.09.2024 r. do 12.09.2024 r. przyjmowane będą wnioski w sprawie refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.
 
Nabór prowadzony będzie w ramach środków pozyskanych z rezerwy Funduszu Pracy, będącej w dyspozycji Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz dotyczy następujących programów:
  •  „Program aktywizacji zawodowej bezrobotnych zamieszkujących na wsi"10 miejsc pracy;
  • „Program aktywizacji zawodowej bezrobotnych i poszukujących pracy 50 +"3 miejsca pracy;
  •  „Program aktywizacji zawodowej bezrobotnych do 30 roku życia"9 miejsc pracy;
  • „Program aktywizacji zawodowej długotrwale bezrobotnych"6 miejsc pracy.
 
W związku z tym w dniach 05.09.2024 r. do 10.09.2024 r. odbędą się - umawiane poprzez formularz (udostępniony w odrębnym ogłoszeniu) - indywidualne, bezpłatne spotkania konsultacyjne dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą dotyczące refundacji wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego.

Spotkania mają na celu sprawdzenie: poprawności przygotowanego wniosku i zasadności planowanych zakupów.
 
UWAGA!
Po podpisaniu umowy w ramach ww. formy jej realizacja nastąpi w terminach krótszych niż przewiduje Regulamin. Dlatego też ubiegać się mogą o tę formę wsparcia jedynie Podmioty, które:
  • w krótkim terminie dostarczą aktualne zaświadczenie z ZUS i US o niezaleganiu w opłatach,
  • posiadają rozeznanie o dostępności planowanych zakupów na refundowane stanowisko pracy i będą w stanie zrealizować je w szybkim czasie od dnia zawarcia umowy,
  • najpóźniej na dzień podpisania umowy będą mogły wskazać kandydata, spełniającego kryteria naboru na refundowane stanowisko pracy, który będzie figurował w rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie.
Wniosek w wersji papierowej z wymaganymi załącznikami można złożyć na Dzienniku Podawczym (parter) w budynku Urzędu: Centrum Aktywizacji Zawodowej w Rzeszowie, al. Batalionów Chłopskich 7 lub ul. Partyzantów 1A w Rzeszowie oraz za pomocą środków komunikacji elektronicznej (epuap, praca.gov) w przypadku posiadania przez wnioskodawcę i pozostałe osoby będące uczestnikami postępowania (np. poręczyciele) elektronicznego podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego.
 
W pierwszej kolejności rozpatrywane będą wnioski złożone przez Pracodawców, którzy:
  • nie pozostają w trakcie realizacji wcześniej zawartych w tut. Urzędzie umów w sprawie refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego,
  • wykazali się w tut. Urzędzie efektywnością zatrudnieniową po zakończeniu realizacji wcześniej zawartych umów  dot. aktywizacji zawodowej bezrobotnych.
 
Maksymalna wysokość refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia jednego stanowiska pracy nie może przekroczyć 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
 
Kolejność złożenia wniosku nie ma wpływu na jego pozytywne rozpatrzenie, decydującym jest rzetelność jego wypełnienia i dobre przygotowanie merytoryczne. Wniosek należy przygotować z dużą starannością i rozwagą, dokonując wcześniej rozeznania co do dostępności i ewentualnego czasu oczekiwania na refundowane zakupy. Zasadność kwot poszczególnych zakupów należy potwierdzić poprzez dołączenie do wniosku ofert i co najmniej 2 kontrofert dot. każdego zakupu z osobna.
 
Proponowane we wniosku zakupy weryfikowane są pod kątem celowości, niezbędności i przydatności do pracy na refundowanym stanowisku pracy. W uzasadnionych przypadkach, w ramach poszczególnych wniosków, starosta może wyłączyć z objęcia refundacją wydatki, które nie są w sposób ścisły i bezpośredni związane z tworzonym stanowiskiem pracy. Dotyczy to również możliwości zmniejszenia kwoty refundacji na poszczególne zakupy, zwłaszcza jeżeli ich wartość została przeszacowana, tj. przekracza wartość sprzętu podobnego rodzaju ogólnie dostępnego na rynku o uśrednionym standardzie, w powiazaniu z tworzonym stanowiskiem pracy. Oznacza to, że po ostatecznej weryfikacji wniosku kwota przyznanej refundacji może różnić się od kwoty wnioskowanej. Może również zostać zaproponowana zmiana alokacji wydatków.
 
Przed wypełnieniem wniosku wnioskodawca zobowiązany jest zapoznać się z obowiązującym w tut. Urzędzie Regulaminem w sprawie warunków i trybu refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
 
Obwiązujące druki wniosków z dnia 30.08.2024 r. i innych dokumentów są do pobrania ze strony urzędu w zakładce – dokumenty do pobrania: https://rzeszow.praca.gov.pl/dokumenty-do-pobrania.
 
Informacje o publikacji dokumentu