Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej.

Print Drukuj
Logo Ministry Rodziny Pracy i polityki społecznej
„Aktywizacja zawodowa bezrobotnych wspierana jest ze środków rezerwy Funduszu Pracy będącej w dyspozycji Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej"



W dniu 11.09.2024 r. przyjmowane będą wnioski w sprawie przyznania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej.
 
Nabór w ramach środków pozyskanych z rezerwy Funduszu Pracy, będącej w dyspozycji Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (łączna kwota 980.000,00 zł) dotyczy następujących programów:
  • „Program aktywizacji zawodowej bezrobotnych do 30 roku życia"9 miejsc;
  • „Program aktywizacji zawodowej bezrobotnych i poszukujących pracy 50+"2 miejsca;
  • „Program aktywizacji zawodowej bezrobotnych zamieszkujących na wsi"10 miejsc;
  • „Program aktywizacji zawodowej długotrwale bezrobotnych" – 7 miejsc.
Długotrwale bezrobotna to osoba pozostająca w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych.
 
Środki na podjęcie działalności gospodarczej może otrzymać osoba bezrobotna, która posiada ustalony Indywidualny Plan Działania, którego warunkiem zakończenia jest samozatrudnienie. Osoba zamierzająca założyć własną działalność gospodarczą jest zobowiązana do uczestnictwa w warsztatach w ramach poradnictwa zawodowego na temat kompetencji przedsiębiorczych. Powyższe działanie może także zostać przeprowadzone w formie porady indywidualnej.
 
Przed złożeniem wniosku, w celu ustalenia lub aktualizacji Indywidualnego Planu Działania, określenia kompetencji przedsiębiorczych należy skontaktować się z Działem Obsługi Klienta, Statystyk i Analiz w Centrum Aktywizacji Zawodowej (z telefonów komórkowych 459 595 060 /wybierz 5/; z telefonów stacjonarnych 801 002 124 /wybierz 5/).
 
Wnioski o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej należy składać na aktualnych drukach z dnia 30.08.2024 r. w siedzibie Urzędu w wersji papierowej lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej (epuap, praca.gov) w przypadku posiadania przez wnioskodawcę i pozostałe osoby będące uczestnikami postępowania (współmałżonek wnioskodawcy, poręczyciel, współmałżonek poręczyciela, właściciel rachunku płatniczego dotyczącego dokonania blokady środków na rachunku płatniczym) podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego.
 
Wniosek w wersji papierowej z wymaganymi załącznikami można złożyć na Dzienniku Podawczym (parter) w budynku Urzędu: Centrum Aktywizacji Zawodowej w Rzeszowie, al. Batalionów Chłopskich 7 lub ul. Partyzantów 1A w Rzeszowie.
 
Maksymalna kwota dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie może przekroczyć 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
 
Proponowane we wniosku zakupy oceniane są pod kątem celowości, niezbędności i przydatności do prowadzenia działalności. W uzasadnionych przypadkach, starosta może wyłączyć z objęcia dotacją wydatki, które nie są w sposób ścisły i bezpośredni związane z tworzonym przedsięwzięciem. Dotyczy to również możliwości zmniejszenia kwoty dotacji na poszczególne zakupy, zwłaszcza jeżeli ich wartość została przeszacowana, tj. przekracza wartość sprzętu podobnego rodzaju ogólnie dostępnego na rynku o uśrednionym standardzie. Zastrzega się prawo do niezakwalifikowania do objęcia pomocą zaproponowanych wydatków.
 
Kolejność złożenia wniosku nie ma wpływu na jego pozytywne rozpatrzenie. Kompletność, poprawność i zgodność wymaganych załączników decyduje o poprawności formalnej wniosku o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej, a w dalszej kolejności o możliwości dopuszczenia wniosku do oceny merytorycznej.
 
Wnioski przed ich złożeniem nie podlegają weryfikacji. Przed wypełnieniem wniosku wnioskodawca zobowiązany jest zapoznać się z obowiązującym w tut. Urzędzie Regulaminem w sprawie przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej.
 
Obwiązujące druki wniosków z dnia 30.08.2024 r. i innych dokumentów są do pobrania ze strony urzędu w zakładce – dokumenty do pobrania.
 
W przypadku złożenia niewypełnionego wniosku i/lub nie dołączenia wszystkich wymaganych załączników – wniosek może zostać rozpatrzony negatywnie. Narzędzie do samodzielnej weryfikacji wniosku pod względem formalnym znajduje się na stronie internetowej Urzędu pod nazwą „Lista kontrolna"
Informacje o publikacji dokumentu