Nabór wniosków o dotację dla mikro i małych przedsiębiorców prowadzących sklepiki szkolne

Z dniem 23 lipca 2021 r. ogłaszamy nabór wniosków o przyznanie dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy i małego
przedsiębiorcy, którzy na dzień 30 września 2020 r. prowadzili działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków na terenie jednostek systemu oświaty. 
O dotację mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy i mali przedsiębiorcy: 
  • którzy na dzień 30 września 2020 r. prowadzili działalność gospodarczą, oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, jako rodzaj przeważającej działalności, kodami 47.11.Z – sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowychalbo 
    47.19.Z – pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach.
  • których przychód z działalności w rozumieniu przepisów podatkowych był niższy co najmniej o 40% w miesiącu wskazanym we wniosku w stosunku do przychodu uzyskanego we wrześniu 2019 r. lub we wrześniu 2020 r. We wniosku przedsiębiorca może wskazać jeden z następujących miesięcy, w których nastąpił spadek przychodów: listopad 2020 r., grudzień 2020 r., styczeń 2021 r., luty 2021 r. albo marzec 2021 r. Listopad 2020 r., grudzień 2020 r., styczeń 2021 r., luty 2021 r. albo marzec 2021 r., może być wskazany we wniosku tylko raz. Natomiast miesiąc, do którego przedsiębiorca porównuje spadek przychodów (wrzesień 2019 r. lub wrzesień 2020 r.) może być wskazany w więcej niż w jednym wniosku. 
  • którzy na podstawie ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców nie mieli zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na okres obejmujący dzień 30 września 2020 r. Dodatkowo działalność gospodarcza mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy nie może być zawieszona w dniu składania wniosku o udzielenie dotacji. 
Przedsiębiorca może złożyć maksymalnie 5 wniosków o dotację, w wybranym przez siebie terminie, ale nie później niż do 30 września 2021 r. 
 
Wnioski należy składać wyłącznie w formie elektronicznej poprzez platformę praca.gov.pl (wniosek PSZ-DBKDS) do powiatowego urzędu pracy właściwego terytorialnie ze względu na siedzibę przedsiębiorcy. 
Wnioski złożone w wersji papierowej nie będą rozpatrywane. 
 
Dotacja jest bezzwrotna pod warunkiem, wykonywania działalności przez okres 3 miesięcy od dnia wypłaty środków przez Powiatowy Urząd Pracy na konto przedsiębiorcy. Za datę udzielenia dotacji uznaje się dzień wypłaty środków przez PUP na konto przedsiębiorcy. 
 
We wniosku o przyznanie dotacji przedsiębiorca zobowiązany jest złożyć, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, następujące oświadczenia: 
  1. o posiadaniu statusu mikroprzedsiębiorcy albo małego przedsiębiorcy; 
  2. o prowadzeniu na dzień 30 września 2020 r. działalności gospodarczej oznaczonej według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, jako przeważający rodzaj działalności, jednym z kodów wskazanych w art. 15zze4a ustawy tj. 47.11.Z albo 47.19.Z. 
  3. potwierdzające, że przychód z działalności w miesiącu wskazanym we wniosku (czyli listopadzie 2020 r. albo w grudniu 2020 r. albo w styczniu 2021 r. albo w lutym 2021 r. albo w marcu 2021 r.) był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego we wrześniu 2019 r. lub we wrześniu 2020 r..; 
  4. niezawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej na okres obejmujący dzień 30 września 2020 r.; 
  5. o posiadaniu pisemnego zaświadczenia wystawionego przez dyrektora jednostki sytemu oświaty, że był związany przez okres co najmniej 14 dni w miesiącu, w którym wystąpił spadek przychodów umową najmu powierzchni przeznaczonej do prowadzenia działalności, o której mowa w art. 15 zze4a ust. 1 ustawy; 
Dotacja jest udzielana ze środków Funduszu Pracy w wysokości do 5 tysięcy złotych i w zależności od liczby miesięcy, w których nastąpił spadek, jednak nie więcej niż pięciokrotnie.  
 
Dotację dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców można łączyć z innymi formami wsparcia ze środków publicznych. O dotację może więc ubiegać się podmiot, który uzyskał m.in. pożyczkę na podstawie art. 15zzd ustawy. Należy tylko pamiętać o tym, że nie można przeznaczyć dwóch lub więcej rodzajów dofinansowania ze środków publicznych na pokrycie tych samych kosztów. 
 
O dotację mogą ubiegać się także ci mikroprzedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają i nigdy nie zatrudniali pracowników. 
 
Przychód z tytułu udzielonej dotacji nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. 
Środki pochodzące z dotacji nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Środki te, w razie ich przekazania na rachunek płatniczy, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego. 
 
Przepisy regulujące przyznawanie dotacji nie przewidują trybu odwoławczego, możliwości wniesienia skargi na przyznanie lub odmowę przyznania dotacji do ministra właściwego ds. pracy. Przyznanie dotacji następuje w formie umowy cywilnej, od której nie przysługują administracyjne środki odwoławcze, lecz możliwość wniesienia powództwa cywilnego do sądu. 
 
 
Podstawa prawna: art. 15 zze4a ustawy  z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842, z późn. zm.).
 

Załączniki

Zasady udzielania dotacji art_15zze4a_sklepiki szkolne_15072021
Zasady udzielania dotacji art_15zze4a_sklepiki szkolne_15072021.pdf 236 KB

Informacje o publikacji dokumentu