Wnioski można składać:
- w formie papierowej (osobiście, drogą pocztową, za pośrednictwem kuriera – decyduje data wpływu wniosku na dziennik podawczy),
- w formie elektronicznej (za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej na Platformie Usług Administracji Publicznej – ePUAP lub Platformy Usług Elektronicznych Publicznych Służb Zatrudnienia - praca.gov.pl).
Wnioski złożone poza wskazanym terminem nie będą podlegać rozpatrzeniu.
Mając na uwadze sprawną obsługę wniosków, uprzejmie prosimy, by w przypadku ubiegania się o kilka form kształcenia ustawicznego (np. kilka różnych szkoleń) wnioskować o każdą z nich na odrębnym formularzu wniosku – składając każdorazowo komplet wymaganej dokumentacji. Pozwoli to na rozliczanie wydatkowania środków bezpośrednio po ukończeniu danego kształcenia ustawicznego i znacznie przyśpieszy wypłatę wsparcia.
Środki będą przyznawane zgodnie z „Zasadami finansowania kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w ramach KFS w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie w 2023 r.", z którymi pracodawca jest obligatoryjnie zobowiązany zapoznać się przed przystąpieniem do wypełniania wniosku.
W ramach niniejszego naboru o pomoc mogą ubiegać się Pracodawcy, których wnioski spełniają wymagania przynajmniej jednego z priorytetów Rady Rynku Pracy w 2023 r.:
- Priorytet A - Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
- Priorytet B - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
- Priorytet C - Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
- Priorytet D - Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
- Priorytet E - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej
Do wniosku Pracodawca ma obowiązek dołączyć wszystkie poniższe załączniki:
- Zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa
w art.37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. z 2023 r. poz. 702). - Informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy
z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. z 2023 r. poz. 702). - Kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności - w przypadku braku wpisu do KRS lub CEIDG.
- Program kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu.
- Wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika
on z przepisów powszechnie obowiązujących.
Brak ww. załączników skutkować będzie pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia,
o czym Pracodawca zostanie poinformowany na piśmie.
Przy rozpatrywaniu wniosków PUP w Rzeszowie uwzględnia w szczególności:
- Zgodność dofinansowywanych działań z co najmniej jednym z ustalonych priorytetów wydatkowania środków KFS na dany rok.
- Zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy.
- Koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku.
- Posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego.
- W przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego.
- Plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS lub w przypadku samego pracodawcy -
o planach co do działania firmy w przyszłości. - Możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
z uwzględnieniem przyznanego limitu środków.
Kwota środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego, przyznana decyzją Ministra Rodziny i Polityki Społecznej dla Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie na 2023 rok wynosi 500 000,00 zł.
W przypadku dużego zainteresowania pracodawców uzyskaniem wsparcia z KFS , wykraczającego poza przyznany limit, przy ocenie wniosków brane będą pod uwagę dodatkowe kryteria wskazane we wniosku – w części oceny merytorycznej.
Ponadto Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie zastrzega sobie prawo do negocjacji
z Wnioskodawcami, celem określenia warunków częściowego wsparcia.
Ponadto Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie zastrzega sobie prawo do negocjacji
z Wnioskodawcami, celem określenia warunków częściowego wsparcia.
15 czerwca 2023 r. o godzinie 12.00 zostanie przeprowadzone spotkanie on-line, podczas którego zostaną omówione zasady ubiegania się o wsparcie finansowe ze środków KFS na 2023 rok, w oparciu o kierunkowe wytyczne dla urzędów pracy – określone przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz istotne kwestie dotyczące wypełnienia wniosku.
Link umożliwiający rejestrację na spotkanie zostanie udostępniony na stronie internetowej Urzędu w późniejszym terminie.
Link umożliwiający rejestrację na spotkanie zostanie udostępniony na stronie internetowej Urzędu w późniejszym terminie.
W przypadku jakichkolwiek pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji pod nr tel. :
(17) 2500239, (17) 2500248.
W ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego Pracodawca może uzyskać finansowanie następujących działań:
- Określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS.
- Kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą.
- Egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych.
- Badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu.
- Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Aktualne wzory dokumentów dostępne są w menu Dokumenty do pobrania