Опубліковувач

Nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Informujemy, iż w dniach 21 i 22 czerwca 2023 roku odbędzie się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (rezerwa) na dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.
 
Wnioski można składać:
  • w formie papierowej (osobiście, drogą pocztową, za pośrednictwem kuriera – decyduje data wpływu wniosku na dziennik podawczy),
  • w formie elektronicznej (za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej na Platformie Usług Administracji Publicznej – ePUAP  lub  Platformy Usług Elektronicznych Publicznych Służb Zatrudnienia - praca.gov.pl).
 
Wnioski złożone poza wskazanym terminem nie będą podlegać rozpatrzeniu. 
 
Mając na uwadze sprawną obsługę wniosków, uprzejmie prosimy, by w przypadku ubiegania się o kilka form kształcenia ustawicznego (np. kilka różnych szkoleń) wnioskować o każdą z nich na odrębnym formularzu wniosku – składając każdorazowo komplet wymaganej dokumentacji. Pozwoli to na rozliczanie wydatkowania środków bezpośrednio po ukończeniu danego kształcenia ustawicznego i znacznie przyśpieszy wypłatę wsparcia.
 
Środki będą przyznawane zgodnie z „Zasadami finansowania kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w ramach KFS w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie w 2023 r.", z którymi pracodawca jest obligatoryjnie zobowiązany zapoznać się przed przystąpieniem do wypełniania wniosku.

W ramach niniejszego naboru o pomoc mogą ubiegać się Pracodawcy, których wnioski spełniają wymagania przynajmniej jednego z priorytetów Rady Rynku Pracy w 2023 r.:
 
  1. Priorytet A - Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
  2. Priorytet B - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
  3. Priorytet C - Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
  4. Priorytet D - Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
  5. Priorytet E - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej
 
 
Do wniosku Pracodawca ma obowiązek dołączyć wszystkie poniższe załączniki:
 
  1. Zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa
    w art.37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. z 2023 r. poz. 702).
  2. Informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy
    z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. z 2023 r. poz. 702).
  3. Kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności - w przypadku braku wpisu do KRS lub CEIDG.
  4. Program kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu.
  5. Wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika
    on z przepisów powszechnie obowiązujących.
 
Brak ww. załączników skutkować będzie pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia,
o czym Pracodawca zostanie poinformowany na piśmie
.
     
Przy rozpatrywaniu wniosków PUP w Rzeszowie uwzględnia w szczególności:
  1. Zgodność dofinansowywanych działań z co najmniej jednym z ustalonych priorytetów wydatkowania środków KFS na dany rok.
  2. Zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy.
  3. Koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku.
  4. Posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego.
  5. W przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego.
  6. Plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS lub w przypadku samego pracodawcy -
    o planach co do działania firmy w przyszłości.
  7. Możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
    z uwzględnieniem przyznanego limitu środków.
 
Kwota środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego, przyznana decyzją Ministra Rodziny i Polityki Społecznej dla Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie na 2023 rok wynosi  500 000,00 zł.
 
W przypadku dużego zainteresowania pracodawców uzyskaniem wsparcia z KFS , wykraczającego poza przyznany limit, przy ocenie wniosków brane będą pod uwagę dodatkowe kryteria wskazane we wniosku –  w części oceny merytorycznej.
Ponadto Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie zastrzega sobie prawo do negocjacji
z Wnioskodawcami, celem określenia warunków częściowego wsparcia.
 
15 czerwca 2023 r.  o godzinie 12.00 zostanie przeprowadzone spotkanie on-line, podczas którego zostaną omówione zasady ubiegania się o wsparcie finansowe ze środków KFS na 2023 rok, w  oparciu o kierunkowe wytyczne dla urzędów pracy – określone przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz istotne kwestie dotyczące wypełnienia wniosku.

Link umożliwiający rejestrację na spotkanie zostanie udostępniony na stronie internetowej Urzędu w późniejszym terminie.
 
W przypadku jakichkolwiek pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji pod nr tel. :
(17) 2500239, (17) 2500248.

W ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego Pracodawca może uzyskać finansowanie następujących działań: 
  1. Określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS.
  2. Kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą.
  3. Egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych.
  4. Badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu.
  5. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.

Aktualne wzory dokumentów dostępne są w menu Dokumenty do pobrania
 

Załączniki

Wyjaśnienie do stosowania priorytetów wydatkownia środków z rezerwy KFS
Wyjaśnienie do stosowania priorytetów wydatkownia środków z rezerwy KFS.pdf 182 KB
(1)Zasady aktualne_KFS_06.06._2023
(1)Zasady aktualne_KFS_06.06._2023.pdf 228 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display