Twój wybór - Twoja przyszłość, czyli jaki kierunek kształcenia wybrać, aby w przyszłości mieć pracę i dobrze zarabiać!

Print Drukuj
Brak rąk do pracy i coraz większe kłopoty z pozyskaniem fachowców, to problemy z jakimi zmaga się dzisiejszy rynek pracy. Sytuacja ta jest m.in. konsekwencją wygaszenia w okresie transformacji ustrojowej kształcenia na poziomie szkół zawodowych, oraz znacznego spadku zainteresowania kształceniem na tym poziomie, które przez wiele lat było stygmatyzowane, przy jednoczesnym rozwoju „kultu" studiów wyższych. 
 
Mając na uwadze zabezpieczenie rosnących potrzeb kadrowych pracodawców na wykwalifikowanych pracowników rozpoczęliśmy długofalowe działania mające na celu zaspokojenie tych oczekiwań. Jednym ze sposobów jest pozyskanie jak największej liczby kandydatów do szkół branżowych i średnich technicznych.
 
Potrzeby, o jakich wspominają pracodawcy i pojawiające się deficyty w wielu sektorach potwierdziły przeprowadzone przez nas badania wśród przedsiębiorców z terenu Miasta Rzeszowa i Powiatu Rzeszowskiego. Wyniki jednoznacznie wskazują na wzrost zapotrzebowania kadrowego i utrzymywanie się tej tendencji w ciągu kilkunastu lat. Największe deficyty obejmują branżę budowlaną, mechaniczną, piekarniczo-cukierniczą. Brakuje murarzy, tynkarzy, zbrojarzy, cieśli, betoniarzy. Poszukiwani są także: kierowcy, elektrycy, mechanicy samochodowi, stolarze, kucharze, kelnerzy. Istotnym problemem są także tzw. zawody zanikające np. szewc, zegarmistrz, kolejarz.

Chcąc dowiedzieć się, czy rynek pracy zostanie zabezpieczony w odpowiednio przygotowanych pracowników przeprowadziliśmy badania wśród uczniów trzecich klas byłych szkół gimnazjalnych, których celem było poznanie preferencji młodzieży, co do wyboru dalszego kierunku kształcenia i drogi zawodowej.
 
Elementem prowadzonej przez nas kampanii była także zorganizowana w dniu 13 listopada 2017 roku konferencja pod hasłem: „Kształcenie zawodowe odpowiedzią na potrzeby rynku pracy". Była to okazja nie tylko to wywołania tak istotnego tematu, ale też wysłuchania, tych którzy mają w tej kwestii najwięcej do powiedzenia. Wśród zaproszonych gości byli i głos zabrali: przedstawiciele pracodawców poszukujących wykwalifikowanej kadry; dyrektorzy szkół średnich technicznych, branżowych I stopnia, podstawowych; pedagodzy; doradcy zawodowi ze szkół, rodzice a także uczniowie – zarówno Ci, którzy zdecydowali już jaki zawód wybrać, jak Ci, którzy dopiero kończą gimnazjum i jeszcze nie mają określonych planów zawodowych na przyszłość. Swoje zdanie na poruszony temat wypowiedzieli również przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Kuratorium Oświaty, Powiatowej Rady Rynku Pracy i Cechu Rzemiosł Wielobranżowych.
 
Podsumowując, można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że minęły czasy, kiedy dyplom uczelni otwierał drzwi do dobrze płatnej pracy. Dzisiaj dobry mechanik, elektryk, budowlaniec czy operator maszyn może liczyć na większe zarobki niż absolwent studiów wyższych np. prawnik, nauczyciel, socjolog. Rzeczywistość nie pozostawia złudzeń, według rokowań w ciągu najbliższych kilkunastu lat rynek pracy nie będzie w stanie wchłonąć tak wielkiej liczby magistrów, jaka kończy studia w naszym regionie. Należy także dodać, że ponad trzy czwarte ofert pracy zgłoszonych do PUP w Rzeszowie stanowią propozycje dla osób posiadających wykształcenie zawodowe i średnie techniczne. Dużo mniejsze szanse na znalezienie zatrudnienia mają absolwenci studiów wyższych. W jeszcze trudniejszej sytuacji są osoby, które zakończyły swoją edukację na poziomie liceum ogólnokształcącego, szkoły podstawowej, czy gimnazjum.
 
Realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie działania mają na celu uświadomić młodym ludziom, przed którymi stoi wybór drogi zawodowej, ich rodzicom, nauczycielom i wszystkim odpowiedzialnym za system edukacji, że tytuł magistra przed nazwiskiem nie jest wyznacznikiem sukcesu i gwarancji zatrudnienia, a dobry fach w rękach daje dużo większe szanse na rynku pracy. Naszym celem jest również przywrócenie należytego szacunku zawodom rzemieślniczym, niestety często już zapomnianym, bez których funkcjonowanie każdego człowieka byłoby niemożliwe.
 
Poniżej przedstawiamy Państwu film „Twój wybór", w którym jednoznacznie chcemy pokazać uczącej się w chwili obecnej młodzieży, że dobrze przemyślany wybór kierunku kształcenia, jest gwarancją znalezienia w przyszłości ciekawej i dobrze płatnej pracy.
Warto dodać, że na naukę nigdy nie jest za późno. Można łączyć pracę z dalszą nauką, na co otwarci są pracodawcy, którzy chętnie inwestują w swoich pracowników, kierując ich na specjalistyczne szkolenia, a nawet studia. Zatem decyzję o podnoszeniu kwalifikacji można podjąć na każdym etapie swojego życia, co z pewnością sprzyjać będzie rozwojowi zawodowemu i awansom. Doświadczenie, poznanie specyfiki rynku pracy pozwoli natomiast lepiej określić swoje oczekiwania, plany i uchroni od błędnych decyzji, które rzutować mogą na całe dalsze życie.
 
W załączeniu przekazujemy również najnowszy BAROMETR ZAWODÓW, czyli prognozę zapotrzebowania na pracowników w 2018 roku dla Powiatu Rzeszowskiego, Miasta Rzeszów i całego Województwa Podkarpackiego.

Twój wybór - Twoja przyszłość

 

Załączniki

Barometr zawodów 2018
Barometr zawodów 2018.pdf 1156 KB
Informacje o publikacji dokumentu