Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie informuje o realizacji projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pn.: "Aktywizacja osób powyżej 29 r. ż. pozostających bez pracy w powiecie rzeszowskim (VIII)" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwo Podkarpackie 2014-2020.
Oś priorytetowa VII – Regionalny Rynek Pracy
Działanie 7.2 – Poprawa sytuacji osób bezrobotnych na rynku pracy – projekty pozakonkursowe PUP
Celem projektu jest podniesienie poziomu aktywności zawodowej i zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych powyżej 29 r. ż. zarejestrowanych w PUP Rzeszów.
Okres realizacji projektu: 01.01.2022 – 31.12.2022 r.
Całkowita wartość dofinansowania Projektu EFS: 9 403 644,16 PLN
w tym dofinansowanie projektu z UE stanowi nie więcej niż 85% wydatków kwalifikowalnych Projektu EFS
Projekt przewiduje realizację następujących form wsparcia:
- Staże;
- Prace interwencyjne;
- Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej;
- Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
Kryteria dostępu do udziału w projekcie:
Uczestnikami projektu będą osoby w wieku 30 lat i więcej (od dnia 30 urodzin) zarejestrowane w PUP Rzeszów, należące do poniższych grup:
1. Osoby pozostające poza rynkiem pracy tj. osoby bezrobotne zwłaszcza:
a) osoby w wieku 50 lat i więcej,
b) kobiety,
c) osoby długotrwale bezrobotne,
d) osoby z niepełnosprawnościami,
e) osoby o niskich kwalifikacjach.
b) kobiety,
c) osoby długotrwale bezrobotne,
d) osoby z niepełnosprawnościami,
e) osoby o niskich kwalifikacjach.
2. Rolnicy i członkowie ich rodzin - osoby posiadające nieruchomość rolną lub członkowie ich rodzin podlegający ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym +z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego, które chcą odejść z rolnictwa*.
3. Osoby bezrobotne wskazane w punkcie 1 lit. a-e będą stanowiły co najmniej 60% uczestników projektu.
4. Wsparcie kierowane do osób wymienionych w punkcie 2 ma na celu podjęcie zatrudnienia poza rolnictwem i przejście z systemu ubezpieczeń społecznych rolników opartego na KRUS do ogólnego systemu ubezpieczeń społecznych opartego na ZUS.
5. Uczestnikami projektu mogą być również bezrobotni mężczyźni w wieku 30-49 lat, którzy nie należą do kategorii uczestników wymienionych w punkcie 1 lit. c-e oraz w punkcie 2. Niemniej jednak udział tych osób w projekcie nie może przekroczyć 20% bezrobotnych objętych wsparciem w ramach projektu, a udzielone im wsparcie ma doprowadzić do podwyższenia lub nabycia nowych kwalifikacji czy kompetencji lub utrzymania i formalnego potwierdzenia kwalifikacji lub kompetencji lub do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.
*Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest spełnieniem wymogu określonego w art. 2 ust. 1, pkt 2, lit. d ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2021r. poz.1100).
Beneficjent zapewnia możliwość skorzystania ze wsparcia byłym uczestnikom projektów z działania 7.4 RPO WP oraz z zakresu włączenia społecznego
realizowanych w ramach celu tematycznego 9 (CT 9) w RPO oraz współpracuje w tym zakresie z działającymi na obszarze realizacji projektu instytucjami pomocy i integracji społecznej.
Rekrutacja do projektu prowadzona będzie w okresie od 01.01.2022 r. do wyczerpania się założonych projektem środków.
Zgodnie z kryteriami dostępu projekt zakłada osiągnięcie wskaźników efektywności zatrudnieniowej dla dwóch grup:
- na poziomie co najmniej 44,3% - dla bezrobotnych osób w najtrudniejszej sytuacji (osoby w wieku 50 lat i więcej, kobiety, osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niepełnosprawnościami, osoby o niskich kwalifikacjach),
- na poziomie co najmniej 60,4 % - dla pozostałych osób nienależących do w/w grupy.
Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie, Centrum Aktywizacji Zawodowej (CAZ), al. Batalionów Chłopskich 7, 35-038 Rzeszów