Od dnia 28.06.2022 r. do wyczerpania limitu w tym naborze (30 dotacji) będą przyjmowane wnioski w sprawie przyznania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej w ramach projektu pn. Aktywizacja osób powyżej 29 r. ż. pozostających bez pracy w powiecie rzeszowskim (VIII)" realizowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego (RPO WP) na lata 2014-2020, Oś priorytetowa VII Regionalny rynek pracy, Działanie 7.2 Poprawa sytuacji osób bezrobotnych na rynku pracy.
Uczestnikami projektu mogą zostać osoby bezrobotne w wieku 30 lat i więcej (od dnia 30 urodzin) zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie z ustalonym Indywidualnym Planem Działania, z którego wynika samozatrudnienie; należące do co najmniej jednej z poniższych grup:
- osoby w wieku 50 lat i więcej,
- kobiety,
- osoby długotrwale bezrobotne (tj. osoby bezrobotne nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy na dzień przystąpienia do projektu),
- osoby z niepełnosprawnościami,
- osoby o niskich kwalifikacjach (tj. osoby, które ukończyły kształcenie co najwyżej na poziomie szkoły średniej),
- Rolnicy i członkowie ich rodzin – osoby posiadające nieruchomość rolną lub członkowie ich rodzin podlegający ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego, które chcą odejść z rolnictwa.
W celu ustalenia Indywidualnego Planu Działania lub jego aktualizacji należy – przed złożeniem wniosku – skontaktować się z Działem Obsługi Klienta, Statystyk i Analiz w Centrum Aktywizacji Zawodowej (z telefonów komórkowych 459 595 060 /wybierz 5/; z telefonów stacjonarnych 801 002 124 /wybierz 5/).
Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie zapewnia możliwość skorzystania ze wsparcia byłym uczestnikom projektów z działania 7.4 RPO WP oraz z zakresu włączenia społecznego realizowanych w ramach celu tematycznego 9 (CT 9) w RPO oraz współpracuje w tym zakresie z działającymi na obszarze realizacji projektu instytucjami pomocy i integracji społecznej.
Wszystkie osoby, które uzyskają dofinansowanie muszą podlegać obowiązkowi ubezpieczenia we właściwym terenowo oddziale ZUS.
Nie ma możliwości rozpoczęcia działalności i opłacania składek na ubezpieczenie w KRUS-ie.
Kwota o jaką można wnioskować to maksymalnie do 25.000,00 złotych.
Tylko w uzasadnionych przypadkach (np.: innowacyjna działalność wymagająca zastosowania nowoczesnych urządzeń lub oprogramowania) kwota dofinansowania może zostać zwiększona do 6-cio krotności przeciętnego wynagrodzenia.
Wnioski należy składać na aktualnych drukach z dnia 17.01.2022 r. w siedzibie Urzędu w wersji papierowej lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej (epuap, praca.gov) w przypadku posiadania przez wnioskodawcę i pozostałe osoby będące uczestnikami postępowania (współmałżonek wnioskodawcy, poręczyciel, współmałżonek poręczyciela, właściciel rachunku bankowego dotyczącego dokonania blokady środków na rachunku bankowym) podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego.
Wnioski są do pobrania na stronie: rzeszow.praca.gov.pl w zakładce „Dokumenty do pobrania".
Wnioski przed ich złożeniem nie podlegają weryfikacji.
Narzędzie do samodzielnej weryfikacji wniosku pod względem formalnym znajduje się na stronie internetowej Urzędu pod nazwą: „Lista kontrolna".
W przypadku złożenia niewypełnionego wniosku i/lub nie dołączenia wszystkich wymaganych załączników – wniosek może zostać rozpatrzony negatywnie.
Urząd może skierować bezrobotnego ubiegającego się o środki na podjęcie działalności gospodarczej na obowiązkowe szkolenie w tym zakresie, jeżeli złożony przez niego wniosek został pozytywnie rozpatrzony, ale uzyskał, w wyniku oceny 16-20 punktów. Będzie w tych przypadkach brana również pod uwagę opinia doradcy zawodowego dotycząca predyspozycji danej osoby bezrobotnej do prowadzenia działalności gospodarczej